MAKALELERİM


Haber bülteni üyeliğiZiyaret Bilgileri

[ Pzt, 14 Eki 2019 ]
Toplam 9 ziyaret
7 benzersiz ziyaretçi

                          İETT'li olmak bir ayrıcalıktır...

Yüz otuzsekiz yıllık geçmişe sahip olan İETT'nin çalışanı olmak onur verici benim için. İETT'nin İstanbullular için önemini anlayabilmek için tarihi sürecini bilmek gerekir. 1871' den bu yana İstanbul'u taşımaya devam eden İETT, 1939 yılında 3645 sayılı yasa ile millileştirilerek İstanbul Elektrik Tramvay ve Tünel İşletmeleri Umum Müdürlüğü adını almıştır. 1945 yılından itibaren uzun süre havagazı ve elektrik üretim ve dağıtım hizmetlerini sürdürmüştür. 1982'de elektrik hizmetlerini TEK'e devrederken havagazı üretim ve dağıtımı 1993 yılında durdurulmuştur.  

Bugüne gelindiğinde ise İETT?miz Tramvay ve Tünel İşletmeciliği ile Özel Halk Otobüsleri'nin yönetim ve denetiminden sorumludur. Son yıllarda raylı sistemlerin bir bölümünün yapımını da üstlenmiştir. İETT'miz 1970-80'lerde 20 bin kişiye ekmek kapısı olurken, birtakım hizmetlerin özelleştirilmesi sonucu bu sayı 9 binlere kadar kadar düşmüştür.

İETT, kurulduğu günden bu yana sayıları üçyüzü bulan ideoloji önderi, siyasetçi, şair, yazar, yönetmen ve sporcuya yuva olmuştur. Bu ünlü isimlerden; Recep Tayip Erdoğan, Yaşar Kemal, Orhan Hançerlioğlu, Rasih Nuri İleri, Memduh Ün, Peride Celal, Hıfzı Topuz, Necdet Mahfi Ayral, Hasan Ferit Cansever, Mustafa Sarıgül, Ferruh Bozbeyli, Cezmi Or, Güner Frik ile Enver Göçener'i hemen bir çırpıda sayabiliriz. 

Bu tabloya bakıldığında; İETT'de çalışmak ve bu köklü yapının içinde bir tuğla olmak sizce de büyük bir ayrıcalık değil mi sevgili okurlar? İETT dün olduğu gibi bugün de aynı renkliliği ve çeşitliliği bünyesinde barındırmaktadır. Üstelik büyük bir hoşgörüyle...

İETT'nin İstanbul'a hizmeti, memuru ve işçisiyle büyük bir uyum içerisinde son sürat devam etmektedir. Zaman zaman sıkıntılar yaşansa da bunlar biraz da İETT'nin büyüklüğünden kaynaklanmaktadır. Şoförler, İETT'nin görünen yüzüdür. Oysa onların arkasında büyük bir tamir-bakım ordusu vardır. Garajlarda çalışan bu gizli kahramanlar, çarkın sorunsuz işlemesi için var güçleriyle arkadaşlarını desteklemektedir. Zira İETT'de hizmet yirmidört saat esaslıdır.

İETT'li olmanın mutluluğunu yaşayan bir çalışan olarak gelecek günlerin hepimiz için daha aydınlık olmasını, huzur ve refah getirmesini dilerim.

Editör Bilgileri

KBB UZMANI


Editöre Ulaşın

En Son Güncellenenler

ikinci-jeanpaul
freebsd
apiterapi
azdavay-bakirci
aramamotorlari
uyku
kazimkoyuncu

Uzerine.com Copyright © 2005 Uzerine.com
uzerine.com Ana Sayfa | Gizlilik Sözleşmesi | Üye Girişi