MAKALELERİM


Haber bülteni üyeliğiZiyaret Bilgileri

[ Pzt, 14 Eki 2019 ]
Toplam 41 ziyaret
9 benzersiz ziyaretçi

Gazete Okumak ve Misyon

Eline gazete geçmeyen veya gün içinde okumayan İnsan nerede ise çok azdır. Gazete denilince akıllara hemen haberler gelir.Bu haberler günceldir.Sıcak ve tazedir.Ben ilk gazete okumaya 90.lı yıllarda başladım.Daha öncesi hiç gazete okumadın mı diyeceksin! Okudum tabi ki ama hiç köşe yazılarına takılmamıştım. Hiç yorum sayfalarına takılmamıştım. Alırdım elime gazeteyi açardım arka sayfayı. Malum arka sayfa güzeline bakmak için. Sonra da spor sayfası-sayfaları arasında gezinirdim. Ha bir de asker bir büyükten alışkanlık olan borsa bilgilerine bakardım. Bu kadar dır yani gazete benim için.Kağıt parçalarından ibaretti.Anlamı yoktu benim için.

Günümüzde gazete okumak yani okumamak için bahaneler çok daha arttı. İnternet kâğıdın pabucunu (mektup, telgraf, gazete vs.) dama attı gibi. Diyor ki; internetten okuyorum haberleri zaten neden gazete alayım.Yazımın başında da belirttiğim gibi gazete denince ilk akla gelen haberdir.Eskiden cadde ortasında köşe başlarında şöyle denirdi; " yazıyor yazıyor İstanbul İşgal edildi. Yada yazıyor yazıyor İskilipli Atıf Hoca için idam kararı verildi..." tarzı günümüz tabiri ile flash son dakika olaylar aktarılırdı.

Özellikle 90 sonrası gazeteler haberlerin dışında çok daha fazla renkli baskıyla magazinsel baskı yapmaya başladılar. İstisnalar bunun dışında tabii.Belli partilerin yada ideolojilerin baskı yüzü oldular.Zaman oldu 25 sayfalık gazetenin 6 sayfası reklam dolduruldu.6 sayfası müstehcen resimlerle süslendi.Yanlışa doğru dendi.Hortumlara alkış tutuldu.İftiracıya kucak açıldı.Yalan söyleyen siyasinin şakşakçılığı yapıldı.

Halkın inandığı değerlere hakaret edildi.Devletten aldıkları katkı payları ile yine Devletimizin belini bükecek Devletimizi küçük düşürecek manşetleri sıkılmadan attılar.

Hem nalına vurdular hem mıhına.Elle tutulur hal bırakmadılar gazetecilikte.Halkımız zaten ucu ucuna geçinen bir durumda.Diğer tarafta da kuş sütü eksik olmayan yaşam tarzları.

Bu hengame de bu dengesiz, faydasız ortamda elime aldığım gazetenin bana, Devlete değerlerime faydası olmalıydı.Gazete yönetimi ortama göre bir bu tarafa bir o tarafa savrulmamalıydı.Köşe yazarları tutarlı olmalıydı.Okurken bir şeyler almalıydım onlardan.Fikir sayfaları olmalıydı ufkumu açmalıydı.Arka sayfa ön sayfa kadın resimleri ile donatılmamalı idi.(kadını reklam aracı yapanlardan hep nefret ettim.Kadın hakları savunucuları bile bence kadınların önünde büyük bir engel)

Okuru için çırpınmalıydı benim gazetem. Bir anne gibi ailemi kucaklamalıydı. Bir öğretmenin öğrencisine bir şeyler katma mücadelesi gibi bana artı değer katmalıydı.Elime aldığımda çocuğumla eşimle okuyabilmeliydim.Doğru ve asparagas haber içermeyen,aynı Allaha inandığımızı,tek millet,tek vatan üzerinde yaşadığımız gerçeğini anlatan misyon sahibi olmalıydı.

Evet daha çok şey yazılabilir.Ben aradıklarımı Zaman gazetesinde buldum.İyi ki zaman var iyi ki zaman okuma lütfüne mazhar olmuşum.Gazetene ve dolayısıyla kendi değerimize sahip çıkalım.

Editör Bilgileri

KBB UZMANI


Editöre Ulaşın

En Son Eklenenler

x-isini-pulsari
yaz-ucgeni
yerel-kabarcik
yildizlar-arasi-yolculuk
zhai-zhigang
avusturya-uzay-ajansi
birlesik-krallik-uzay-ajansi

Uzerine.com Copyright © 2005 Uzerine.com
uzerine.com Ana Sayfa | Gizlilik Sözleşmesi | Üye Girişi