MAKALELERİM


Haber bülteni üyeliğiZiyaret Bilgileri

[ Pzt, 14 Eki 2019 ]
Toplam 49 ziyaret
9 benzersiz ziyaretçi

 

ORTA ÇAĞ ENGİZİYON MAHKEMESİ SANKİ

Anayasa mahkemesi 411 Milletvekilinin kararını 148. maddeye göre şekil yönünden yapması gerekirken,esas yönünden inceleyerek Türkiye de neyin ne olduğunu tekrar görmek istemeyen gözlere soktu.

Anayasa Mahkemesi ya da birileri (Türkan saylan ne demişti;550 milletvekiliyle de gelseniz

Bu ülke de bizim dediğimizin dışında ve isteğimiz dışında hiçbir şey olmaz demişti.) biz ne istersek o

Olur ve olacak dediler yumruğu vura vura .

"Kızgın kerpetenler, çivili sandalyeler, büyük huniler, parmakları sıkıştıran mengeneler, ölüm askıları... Tüm bunlar, 20. yüzyılda siyasi muhaliflerini susturmak ve sindirmek için, totaliter rejimlerin kullandığı zindan aksesuarları değil. Bu işkence aletleri, bir dönem, Katolik Kilisesi'nin vazgeçilmez yardımcılarıydı ve engizisyon mahkemelerinin utanç dolu sayfasını oluşturuyordu.

1633 yılının 22 Haziran günü, Roma, tarihinin en önemli günlerinden birine tanık oluyordu. Engizisyon mahkemesinde yargılanan Galileo Galilei'nin son sözleri merakla bekleniyordu. Ünlü bilgin acaba düşüncelerinde direnecek miydi, yoksa "itiraf" mı edecekti? Yüzlerce izleyici ve jüri sıralarını dolduran onlarca din adamının ortasında, kendisini tarihle hesaplaşmak üzere bir av gibi hisseden Galilei'nin ağzından şu sözler döküldü: "Ben, 'Güneş evrenin merkezindedir' dediğim için yargılanıyorum ve bu tür aykırı görüşleri nefretle kınıyorum, lanetliyorum. Aynı zamanda Kutsal Katolik Kilisesi'ne yapılan tüm yanlışları da..."

69 yaşındaki bilim adamı, kendisi gibi Güneş'i merkez kabul eden görüşü savunanlardan Giordano Bruno'nun kazığa bağlanıp yakılmasından sonra, pek kahramanca davranamamıştı. Ama yine de, bugün engizisyon denince akla "Galileo Gallilei'nin duruşması" geliyor. Nitekim 2000 yılında papa, bin yıl kutlamalarını fırsat bilerek, başta büyük bilim adamları olmak üzere, bir zamanlar din adına gerçekleştirilen bu uygulamalardan dolayı özür diledi.

Gerek kararları, gerek siyası ve dini erki nedeniyle üç büyük engizisyon adından çok söz ettirdi.

Ortaçağ Engizisyonu,

Valdensesler ile Katharlar'ın kurulu düzeni sarsan öğretiler yaymaya balamaları üzerine, 1231'de Papa IX. Gregorius tarafından kuruldu.
İspanyol Engizisyonu ise,

Castilla kraliçesi I. Isabella'nın ısrarı üzerine, Papa IV. Sixtus tarafından 1483 yılında onaylandı. Müslümanlar'la Yahudiler'in kendi inançlarına bağlanmalarını sağlamak hedeflenmişti. Bu nedenle, 200.000'e yakın Yahudi, 1492 yılında İspanya'yı terk etti.
Roma Engizisyonu,

Roma Katolik Kilisesi'nin savunduğu öğretiyi korumak için III. Paulus tarafından 1542'de kuruldu. Genel olarak Calvin ve Lutherciler'e savaş açtı. Roma Engizisyonu, cadılık ve büyücülükle de uzun yıllar mücadele etti."

Engizisyon mahkemelerinin yaptıkları tarihe böyle not düşürmüştü.Yukarıdaki 3 büyük engizisyon

Hedef ve amaç bakımından ortak olduğu gözlemlemekteyiz.

Bizim 3.lü engizisyonumuz da Anayasa mahkemesi,maalesef CHP ve medyadır.Kendi fikirleri,

Yaşantıları ve çıkarlarına ters düşen ne varsa biz yaptık ve oldu-olacak davranışları sergileyen,fiile

Döken bu engizisyon meraklıları bizi orta çağa,insanlığın utandığı,hatta Avrupalıların genel anlamda saymadığı çağa-insanlık dışı uygulamalara makyajlı rötuşlarla götürmek istiyorlar bizi.

Çin'in şuan ki kurucusu Mao Zedung'un dul eşi,sarayın bahçesinde ki ağaçlarda öten kuşların ,

Sabah uykusunu böldüğü gerekçesi ile kuşların hepsini öldürttü.

1940'lı yılların bir gazetesinde İstanbul da Moda plajında ki kalabalığı anlatan meşhur maşette şu

şöyle diyordu;"Halk plajlara hücum etti,vatandaşlar denize giremedi."

Anayasa Mahkemesi de bu bütün yazdıklarım gibi örtünenleri hak ve özgürlük sahibi vatandaş olarak görmüyor ve görmeyecekte.Ülkemiz sığ ve dar zihniyetlerin varlığı yüzünden hep karanlıkta kalacaktır.Tarihin hangi zamanında olursa olsun bu engizisyon mahkemeleri ve insanların ben yaptım olduları varolacaktır.

                                                            24.10.2008

Editör Bilgileri

KBB UZMANI


Editöre Ulaşın

En Son Güncellenenler

ikinci-jeanpaul
freebsd
apiterapi
azdavay-bakirci
aramamotorlari
uyku
kazimkoyuncu

Uzerine.com Copyright © 2005 Uzerine.com
uzerine.com Ana Sayfa | Gizlilik Sözleşmesi | Üye Girişi