MAKALELERİM


Haber bülteni üyeliğiZiyaret Bilgileri

[ Pzt, 14 Eki 2019 ]
Toplam 46 ziyaret
9 benzersiz ziyaretçi

 

SONSUZA UZAT ELİNİ

Doğumu,ölümü,sıhhati,hastalığı yalnız tadacaksın.Başarı yada hezimete uğrar isen,bunlardan doğacak mutluluk ve yıkımı da yaşayacaksın.İyilik veya kötülükten yana kazandıkların sana yazılacak ve çalıştığın kadarına erişeceksin.Kendine bir yol çizeceksin.Seçtiğin bu yol sarp,dikenli,çileli olabilir ama vazgeçmeyeceksin.Dinlen,soluklan,düşersen doğrul kalk ve hedefine doğru yürü.Saçtığın iyilik veya kötülük tohumlarını sen ekecek ve hasat zamanı sen biçeceksin.Biçtiğin hasat ektiğin tohumun kalitesine ve toprağı işleyişine göre verimi çıkacak karşına.Bakalım terazide hangisi ağır basacak.

Doğruyu seç,ister yanlışı ama yaptıkların hep şahidin olacak senin.Şimdi ister git varlığın ötesini ara,ister yaşadığını zannettiğin hayal alemini yaşa.İstersen doğruya sarıl,istersen yaşadığını doğru bil.

İstersen canın pahasına doğru ol elif gibi,ister hiç gibi yanlışı seç.

Ölüm kelime olarak soğuk olduğu gibi,kendisi de tüyleri ürperten,nefesi kesen,kanı donduran yaşamsal gerçektir.Ölümü bu geçici hayat sahnesinden ebedi sahneye geçiş olarak değerlendirebilirsin.yada yok olmak demektir de diyebilirsin.sonuçta bu ölümün varolduğu gerçeğini

Değiştirmeyecektir.Ben emanet verilen bu yaşamın sahibine teslim edeceğim.Sende moleküllerine ayrılır evrene yayılırsın.

Hayat doğumla ölüm arasında ince bir çizgi.Yaşamsa tadımlık meyve gibi.Hayatın yedeği yok maalesef.Gündüz hayatın yaşamsal canlılığını temsil ederken,gece de ölümü bize hatırlatır.

Hayal dünyasından,gerçek yaşama uyanmak için araçtır ölüm.İdealler,hevesler,arzular,hırslar,sevinç ve hüzünler yaşamı çevreler.Hayat bir varmış bir yokmuş cümlesine 12 den oturur.Bu beden ve içindeki cihazlar bize verilen lütuftur.Evine bilmediği bir yerden bir hediye gelse aklı selim insan acaba nerden geldi diye araştırır değil mi? Aklı evvel değilsen sende bu bedeni ve içindeki cihazların yapanını sorar araştırırsın.Onların sıradan ve anlamsız olmadığını,bir yapanın  olduğunu anlarsın.

Kimimiz çok zengin doğar,kimimizse gariban.Bazılarımız ölüme şatafatlı uğurlanır,bazılarının ise tabutunu sırtlayacak kimsesi bile olmaz.Bu tarz durumları adaletsizlik addederek lanet ederiz dünyaya,yaşanan hayata.Halbuki insan kendine dönüp baktığında;yararlandığı havaya,suya,bitkilere,

Toprağa,hayvanlara zulmettiği aşikardır.Lanet edecekse insan dışında ki varlıkların bize lanet etmesi makbul olur.Onlar bize hizmet ederler,biz onlardan her şekilde yararlanırız.

İnsan gücü eline geçirdiğinde yada elde ettiğinde zayıf gördüğünü ezmeye başlar.Hükmetme arzusu ile kendisine yapılan dalkavuklukları,yalakalıkları bilirde yine de onları ters yüz etmez.Küçük menfaatler için insanlık onurunu dahi satar bu beşer.Güç için,hırs için kardeş kardeşi öldürür.1 metre kare yer için insanoğlu birbirine eziyet edip cefa çektirmeyi miras uygulaması gibi devam ettirmektedir.İnsan insana daima kul olmaya insanlık tarihi boyunca zorlanmış ve bu değişmeyecek.

Mısır piramitlerinin şaheserliğini seyredenler orda onbinlerce insanın katledildiğini,ezaya,cefaya maruz kaldığını görmek istemez.Bir ihtimal bilmez.Amerika.yı yada İngiltere.yi hayranlıkla izleyen,hatta onların kültürüne aşık olan milletler,bu ülkelerin ecdatlarının ve hala torunlarının hem siyahlara hem de Kızılderililere yapılan ne zulümleri görürler ne de onlara çektirilen işkenceleri.

Nagasaki  ve hiroşimaya atılan atom bombası o dönemde 300 bin insanı katletmiştir. Size soruyorum lanet edilmesi gereken kim sizce? İnsanoğlu ihtiras ve arzuları tarih boyunca yüz binlerin ölümüne neden olmamış mıdır? Zalimler saltanat içinde ezerek yaşayacak ve ölseler de bıraktıkları kötülük tohumları zulme devam edecektir.Sanmasınlar zalim benim hanem karlı.Üzülmesin benim eziyet-cefa çeken  kardeşim defterim zarar.Yapılanlar toprakla örtülüp gidiyor sanma,mazlumun ahı yerde kalır diye düşünme ey zalim.Yaptıkların göğü yırtar,arşa varır.kim zerre miktar iyilik yaparsa onu görür.kim de zerre miktar kötülük yapmışsa onu n karşılığını görecektir.Uzat sonsuza elini.Bırak debdebeli hayatı.Etme lanet mazlum kardeşim et duanı.saygılarımla

Editör Bilgileri

KBB UZMANI


Editöre Ulaşın

En Son Güncellenenler

ikinci-jeanpaul
freebsd
apiterapi
azdavay-bakirci
aramamotorlari
uyku
kazimkoyuncu

Uzerine.com Copyright © 2005 Uzerine.com
uzerine.com Ana Sayfa | Gizlilik Sözleşmesi | Üye Girişi